ІСТОРІЯ РЕГБІ
Історія виникнення регбі, як спортивної гри
На початку квітня 1823 року на футбольному матчі 16-річний Вільям Вебб Елліс (William Webb Ellis) в порушення всіх правил забив гол у ворота суперника руками. З тих пір він вважається засновником нової гри, яка отримала назву за місцем її появи - регбі. Чітких правил гри на той момент ще не було. Тому перед кожним матчем гравці самі збиралися і домовлялися про регламент і правила.
Поле заснування в Англії Союзу регбі в 1871 році, куди увійшли спортсмени з 21 клубу, були розроблені і прийняті основні інструкції і загальноприйняті правила для цієї гри. Згодом Шотландія та Ірландія, які об'єдналися в 1890 році, влилися в об'єднання англійської асоціації. До неї також приєдналися Австралія, Нова Зеландія і Південна Африка. Утворилася Міжнародна рада регбі. В кінці березня 1871 року вперше відбувся міжнаціональний матч в Единбурзі. Першість виборювали Шотландія і Англія. Регбі охопило британську територію: Нову Зеландію (1870), Австралію, Південну Африку (1875), а також інші держави. Це послужило створення в 1934 році Міжнародної любительської федерації регбі (FIRA).
Регбі було представлено вперше в 1900 році на паризькій олімпіадній першості, куди його ввела Румунія, де дана гра була дуже поширена. Першими чемпіонами Олімпіади з регбі стали французи, срібло дісталося гравцям Німеччини, бронза - збірній Великобританії. У 1908 році в Лондоні у виграші була збірна колективів Австралії і Нової Зеландії, яка переграла найсильніших на той момент конкурентів - регбістів з Англії. У 1920-му на Олімпійській першості в Антверпені першою була команда США. Підсумок Олімпіади визначився в грі з Францією. У 1924 році на Олімпіаді знову здобули перемогу регбісти США, у французів - було друге місце, а бронза дісталася збірній Румунії. На новому полі стадіону «Колумб», що має розміри для гри в регбі разом із заліковими полями і розрахованому на 16 000 місць, проводилася першість. Регбі зникло з олімпійського розкладу через деякі причини, одна з найважливіших - відсутність єдиної міжнародної федерації.
Кубок світу
В Австралії відбувся з'їзд міжнародних федерацій регбі, де було затверджено постанову про кубок світу. Тепер він став проходити один раз в чотири роки, з 1987 року - змагання чоловіків і з 1991 року з'явилися жіночі ігри. Перший чемпіонат з регбі був проведений в 1987 році в Новій Зеландії і в Австралії.
На цьому чемпіонаті перемогли новозеландські регбісти. Наступна першість відбулася в Англії в 1991 році, де перемогу здобули австралійці, вони ж стали переможцями в 1999 році. У 2003 році перше місце дісталося англійцям. ПАР домагалася першості в 1995 і 2007 роках.
Кубок шести націй
Найбільш важлива і престижна першість світу в Північній півкулі - кубок шести націй - проводиться не частіше одного разу на рік. У ньому беруть участь найсильніші європейські команди - Шотландія, Франція, Уельс, Італія, Ірландія і Англія. З 1883 року проводилися зустрічі «Домашніх націй», де брало участь чотири команди: Шотландія, Уельс, Ірландія і Англія.
У 1910 році цей список доповнила Франція, тому змагання стали називатися кубком п'яти націй. У 2000 році на одного учасника стало більше, ряди поповнили італійці. Французи здобули перемогу в 2006 і 2007 роках. Уельс обійшов всі команди і став переможцем в 2008 році.
Колектив, що отримує перемогу в п'яти іграх, завойовує Великий шолом (хоча за перемогу ніякий приз не передбачається). Цей кубок отримала в 2009 році ірландська збірна. У разі завоювання трьох перемог - колектив заробляє Потрійну корону. У 2008 році її отримав Уельс, який в цьому ж році виграв Великий шолом. У аутсайдера теж є приз - він отримує «дерев'яну ложку».
Регбі CHAMPIONSHIP
Нова Зеландія, ПАР, Австралія і Аргентина в Південній півкулі проводять таку ж першість - РЕГБІ Championship. Регбісти Австралії і Нової Зеландії оспорюють Кубок Бледіслоу.